Duyurular

Belgesel Haftası

04 Kasım 2013 (Pazartesi)
08 Kasım 2013 (Cuma)

Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi,
04-08 Kasım 2013 tarihleri arasında, Edebiyat Fakültesi Amfi 1’de (Eski Prof. Dr. Tuğrul İnal Salonu’nda) belgesel film gösterimleri düzenleyecektir.


04 Kasım Pazartesi
14.00 İstanbul Hayali (Yönetmen Perihan Bayraktar'ın ve kurgucu Thomas Balkenhol'un katılımı ile)

05 Kasım Salı
14.00 Gündöndü

06 Kasım Çarşamba
14.00 Gördüm
14:15 Zahide, Tahir, Hanım ve Diğerleri (Yönetmen Gül Büyükbeşe Muyan'ın katılımı ile)

07 Kasım Perşembe
14.00 Davutpaşa’nın Külleri

08 Kasım Cuma
14.00 Yeşil Barış
14.40 ODTÜ Ayakta


Basın sponsoru Radyo ODTÜ...

Facebook sayfası için tıklayın...


İstanbul Hayali

Yönetmen : Perihan Bayraktar
Süre : 98’
Yapım Yılı : 2013

Film, Türkiye’nin ilk şehir plancısı olarak anılan, Gezi Parkı’nın, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı´nın, Bağdat Caddesi’nin mimarı Aron Angel´in(1916-2010) ilginç yaşamı çerçevesinde Türkiye´nin kentleşme tecrübesini gözler önüne seriyor.

Gündöndü

Yönetmen : Nejla Demirci
Süre : 70’
Yapım Yılı : 2012

Yıldız Dağları’ndan doğan ve 285 km sonra Saros Körfezi’ne dökülen Ergene Nehri 25-30 yıl öncesine kadar geçtiği topraklara hayat veren bir nehirdi. Oysa bugün nehirde hiçbir canlı organizmanın yaşamadığı, ağır metallerle yüklü pas renginde akan bir suya dönüştü.

Gündöndü, halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzasının, endüstri ile birlikte sosyal, kültürel, ekonomik ve ekolojik değişimleri anlatan ve Trakya bölgesinin nasıl etkilediğini, konuyla ilgili bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıklıkları içeren bir belgesel.

Gördüm

Yönetmen : Kolektif
Süre : 8’
Yapım Yılı : 2013

Taksim Gezi Parkı Direnişi'ni anlatan ilk belgesel.

Zahide, Tahir, Hanım ve Diğerleri

Yönetmen : Gül Büyükbeşe Muyan
Süre : 55’
Yapım Yılı : 2012

“Zahide, Tahir, Hanım ve Diğerleri” adlı belgesel, Adana’nın Karataş ilçesi civarında kurulmuş bu çadır kentlerden birinde, yüzlerce kişiyi barındıran bu yerleşimde geçen bir günü anlatmayı amaçlıyor; ilkokuldan sonra “mecburluktan” okuldan alınıp küçük kardeşlerine bakan Zahide’nin, köyünde karnını doyuramadığı için bütün ailesini toparlayıp çadırkente göçen Tahir’in, hayatını tarla tapanda geçirmiş, yakılan köyünü terketmek zorunda kalmış, kocasını çoktan gömmüş ve teselliyi aynı çadır kentte yaşayan tek oğlu ve dört torununda arayan 70 yaşındaki Hanım’ın gözünden anlatılacak bir günü…

Davutpaşa’nın Külleri

Yönetmen : Ayten Başer
Süre : 60’
Yapım Yılı : 2011

31 Ocak 2008 tarihinde Zeytinburnu / Davutpaşa Emek İş Hanı’nda bulunan maytap atölyesinde meydana gelen patlama da 21 işçi hayatını kaybetmiş, 117 işçi ise yaralanmıştır. “Kaza değil bu bir cinayet” diyen aileler sorumluların yargılanması için bir araya gelerek seslerini duyurmaya, sorunlarını çözmeye, yaralarını onarmaya çalışmışlardır. Bu süreçte Davutpaşalı Aileler, adalet mücadelesi vererek bir yandan kaybettikleri için son görevlerini yerine getirirken bir yandan da süreç içinde haklarını öğrenmiş, işçi haklarına hassasiyetler geliştirmiş, değişmiş, dönüşmüş ve “Davutpaşalı Aileler” adında büyük bir ailenin içinde bulmuştur kendilerini. Kamuoyunun gündemine de “Davutpaşalı Aileler” olarak girmişlerdir.

Yeşil Barış

Yönetmen : Nuran Bayer
Süre : 30’
Yapım yılı :

Tuncel Kurtiz anısına…
Tuncel Kurtiz’in bakışı ile İda (Kazdağları)…

ODTÜ Ayakta

Yönetmen : Kolektif Sinema
Süre : 33’
Yapım Yılı : 2013

Başbakan Erdoğan'ın 18 Aralık'ta ODTÜ'ye gelmesi ile ortaya çıkan ODTÜ direnişinin belgeseli.


Bilgi için:

Hacettepe Üniversitesi
İletişim Fakültesi
Prodüksiyon Birimi

Sibel Tekin
Tel : (0312) 297 62 25 / 122
E-mail: stekin(at)hacettepe(dot)edu(dot)tr

Yeni Kitaplar
Yeni Çevrimiçi Yayınlar (RSS)