Duyurular

İletişim Fakültesi Belgesel Haftası

02 Kasım 2015 (Pazartesi)
06 Kasım 2015 (Cuma)

www.facebook.com/HUIletisimFakultesiBelgeselHaftasi


2 Kasım Pazartesi
14.00 Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi

3 Kasım Salı
14.00 Komşu Komşu! Huuu!

4 Kasım Çarşamba
14.00 Küçük Kara Balıklar

5 Kasım Perşembe
14.00 Yollara Düştük

6 Kasım Cuma
14.00 Tepecik Hayal Okulu

---

Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi

Yönetmen : Kazım Kızıl
Süre : 53’
Yapım Yılı : 2015

Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi’nde Soma Yırca’nın köylüleri bir yandan zeytin ağaçları için direnirken, diğer yandan doğayla iç içe yaşamanın getirdiği sade bir bilme haline, bir sevme haline davet ediyorlar bizi.

 ---

Komşu Komşu! Huuu!

Yönetmen : Bingöl Elmas
Süre : 54’
Yapım Yılı : 2014

Türkiye’de son bir kaç yıldır adına kentsel dönüşüm denilen bir canavar ortaya çıktı. Mahallelere dadanan bu canavar, eskiye ait ne varsa yıkıp döküyor, her yere cam kuleler dikiyor, kalan üç beş ağacı da yutuyor. Bu canavar işini yapadururken de eskiyle, yeni, zenginle, yoksul komşu haline geliveriyor. İstanbul’un göbeğindeki Feriköy'de yükselen dev bir residans ve onun gölgesinde nefes almaya çalışan eski bir yerleşim yeri Paşa Mahallesi. Film, bu mahalledeki gecekondu ile rezidansın komşuluğu hakkında. Olan biteni bize pembe bir ev anlatıyor. Hikâyenin bir tarafında pembe ev ve eski sakinleri varken diğer tarafında ise yeni komşular var. Biz de bu komşuların birbirlerine dair hisleri, bakışları ve kent hayallerine tanıklık ediyoruz.


Küçük Kara Balıklar

Yönetmen : A. Haluk Ünal, Cem Terbiyeli, Ezel Akay, Serpil Güler, Önder İnce
Süre : 80’
Yapım Yılı : 2014

Devletin yıllarca herkese ezberlettirdiği resmi tarihin anlattıkları ile, gerçekler birbirine hiç mi hiç benzemiyor. Bu nedenle birbirimizi bilmiyor, anlamıyoruz. Bilmediğimizden korkuyor, korktuğumuza ön yargı geliştiriyoruz. Oysa içinden geçtiğimiz zamanlarda, bu ülke insanının birbirini anlamasına, birbirini tanımasına, birbiriyle konuşmasına çok ihtiyacımız var.


Yollara Düştük

Yönetmen : Deniz Yeşil
Süre : 54’
Yapım Yılı : 2014

Sinema emekçileri 1977'de yeni sansür tüzüğü ve sosyal hakları nedeniyle yürüyüş kararı aldılar. Sinemanın 60 yılı aşan suskunluğuna da bir son verilecekti. Oyunculardan, set işçileri ve yönetmenlere kadar 400'ü aşkın sinemacı 5 Kasım günü Ankara'ya kadar 3 gün sürecek bir yürüyüş başlattı. Halkın şaşkın bakışları ve desteği altında yürüdüler. Belgesel 100 yılı aşan sinemamızın unutulan fakat en onurlu dönemlerinden biri olan bu yürüyüşün hikayesidir.

 ---

Tepecik Hayal Okulu

Yönetmen : Güliz Sağlam
Süre : 55’
Yapım yılı : 2014

Birbirinden özgün ve yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' la tanınan, Ahmet Uluçay, bundan on iki yıl önce beynindeki tümörle tanışır ve onu aldırmak için ilk ameliyatını olur. Bu film, Uluçay'ın düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşır bizi.

 ---

Bilgi için:

Hacettepe Üniversitesi
İletişim Fakültesi
Prodüksiyon Atölyesi

Uzm. Sibel Tekin
Tel : (0312) 297 62 25 dhl. 122
E-mail : stekin@hacettepe.edu.tr

Yeni Kitaplar
Yeni Çevrimiçi Yayınlar (RSS)