Duyurular

Belgesel Haftası

07 Kasım 2016 (Pazartesi)
11 Kasım 2016 (Cuma)

Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, 07-11 Kasım 2016 tarihleri arasında, Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Tuğrul İnal Salonu’nda belgesel film gösterimleri düzenleyecektir.

Gösterimler ücretsizdir.

www.facebook.com/HUIletisimFakultesiBelgeselHaftasi

7 Kasım Pazartesi 14.00 Ebe ile Gassal Arasında
8 Kasım Salı 14.00  İnsanın Deli Dediği
9 Kasım Çarşamba 14.00 Mor Menekşeler
10 Kasım Perşembe 14.00 Islomania
11 Kasım Cuma 14.00 Bir Kuruluş Öyküsü
    1/78

Ebe ile Gassal Arasında

Yönetmen: Egemen Adak
Süre : 42’
Yapım Yılı: 2008

Günlük yaşamımızda hiç önemsemediğimiz aklımıza dahi getirmediğimiz doğum ve ölüm olgularını, o olguları her gün yaşayan ve hayatlarını onlar üzerinden kazanan kişilerin meslekleri temelinde anlatmak. Erkek ve kadın, doğum ve ölüm, mutluluk ve hüzün, umut ve umutsuzluk temaları kullanılarak yapılacak bu derinlemesine araştırma sonucunda izleyiciye, bu iki kavram ve iki meslek hakkında bilgi vermektedir. Sonuç olarak bu belgeselde yaşam ve ölüm, ebe ve gassal temsiliyetiyle anlatılarak izleyici bu iki kavram ve meslek hakkında düşünmeye yönlendirmek temel amaçtır.


İnsanın Deli Dediği

Yönetmen: Egemen Adak – Hira Selma Kalkan
Süre : 21’
Yapım Yılı: 2007

Belgeselde askerlik dönüşü şizofren hastası olan Seyit Hüseyin lakaplı Hüseyin Tatar'ın ilginç yaşam öyküsü üzerinden, Tunceli toplumunun deliye bakışı inceleniyor. Ölümünden sonra Seyit Hüseyin'e, türküler yazılıyor, heykeli dikiliyor, mezarı her Cuma mumlar yakılan adaklar adanan bir türbeye dönüşüyor. Belgesel, bir deliyi bu kadar değerli yapan nedir? sorusunun cevabını arıyor.


Mor Menekşeler

Yönetmen: Egemen Adak – Özgür Orakçı
Süre : 42’
Yapım Yılı: 2010

Belgeselde modern Ankara’nın ortasında yer alan, aynı zamanda eski Ankara’nın mimari özelliklerinin yanında gecekondulaşmanın da yoğun yaşandığı Hacettepe Mahallesi, aynı adla anılan futbol kulübü, kabadayıları, taraftarlığı ve farklı mahalle yaşantısıyla ele alınmaktadır. Mahalle yaşantısının, kabadayıların dostluk ve düşmanlıklarının, spor kulübünün ele alınıp paralel kurguyla işlendiği belgesel Hacettepe tarihine her yönüyle ışık tutmaktadır.

Islomania

Yönetmen: Sibel Tekin
Süre : 90’
Yapım yılı: 2011

Bozcaada ve ada tutkusu üzerine bir film.

Islomanyaklar, adalarda karşı konulmaz bir çekicilik bulan ve adada doğmasalar bile, ellerinde de olmaksızın buralara gitme isteği duyan insanlardır. Lawrence Durrell, islomania kavramını ilk kez “Reflection on a Marine Venus” adlı kitabında ada yaşamına duyulan bilinçaltı bir özlem olarak tanımlamıştır.


Bir Kuruluş Öyküsü

Yönetmen: Özgür Ağkül - Evren Sertalp
Süre : 17’
Yapım Yılı: 2007

Hacettepe Üniversitesi’nin 40. Yılı kutlamaları çerçevesinde Üniversitenin tarihinin ve Hacettepe ailesi içerisinde yer alan yönetici, akademik ve idari kadronun duygu ve düşüncelerinin yansıtıldığı bir film.


1/78

Yönetmen: Sibel Tekin
Süre : 16’
Yapım yılı: 2010

4/C uygulamasına karşı olan ve kazanmış oldukları özlük haklarını kaybetmek istemeyen Tekel İşçileri, Ankara’da, Sakarya Caddesi’nde bir çadır kent kurup 78 gün boyunca direndiler.
Bu direnişin 24 saatinin öyküsü…
 

Yeni Kitaplar
Yeni Çevrimiçi Yayınlar (RSS)