Duyurular

İletişim Fakültesi Belgesel Haftası 16-20 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

16 Mart 2015 (Pazartesi)
20 Mart 2015 (Cuma)

İletişim Fakültesi Belgesel Haftası

Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, 16-20 Mart 2015 tarihleri arasında, Beytepe Kampüsü Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Tuğrul İnal Salonu'nda (Amfi 1) belgesel film gösterimleri düzenleyecektir.

Gösterimler ücretsizdir.

www.facebook.com/HUIletisimFakultesiBelgeselHaftasi

16 Mart Pazartesi 14:00 Madde 16: Yaşam Hakkı
 17 Mart Salı 14:00 Voltrans
18 Mart Çarşamba 14:00 Nail V.
19 Mart Perşembe 14:00 Bir Varmış Bir Yokmuş (He Bû Tune Bû)
20 Mart Cuma 14:00 Kefenin Cebi
  14:30 Annemin Pusulası

Madde 16: Yaşam Hakkı

Yönetmen : V. Kerem Hun ve Yılmaz Kılıç
Süre : 56'
Yapım Yılı : 2015

Muharrem'in hikayesi, Gezi Olayları sırasında kendi gibi gözünü kaybedenleri bulmaya çalışması ile başlar. Bir yandan da kendi davasını açmak için bürokratik prosedürlerle uğraşır ve kendi davasına emsal teşkil edecek bir dava arar. Gezi mağdurlarının hiçbirinin davası sonuçlanmadığı için Muharrem, Gezi öncesi polis şiddetinin izlerini sürmeye başlar. Bu takip Muharrem'in polis şiddeti mağduru ailelerle buluşmasına ve dayanışma içerisine girmesine yol açar. 2007 yılında değiştirilen ve polisin işlediği pek çok cinayetin hukuki olarak cezasız kalmasına yol açan PVSK'nın ( Polis Vazife Ve Selahiyet Kanunu) 16. maddesindeki devletin soğuk ve acımasız yüzüyle karşılaşır. Bundan böyle hayatındaki değişen tek şey kaybettiği gözü olmayacaktır.

 

Voltrans

Yönetmen : P. Ulaş Dutlu, Özge Özgüner
Süre : 60'
Yapım Yılı : 2014

Belgesel film “Voltrans”ta, trans erkeklerin LGBTİ hareketi içinde dahi adının duyulmadığı, bilinmediği yıllarda birbirini bulan, sıkıştırıldıkları ikili cinsiyet normları içinde kendilerine bir yol açmaya çalışan, birlikte güçlenmek üzere yola koyulan trans bireylerin mücadelelerine tanık oluyoruz.

 

Nail V.

Yönetmen : Kurtuluş Özgen
Süre : 61'
Yapım Yılı : 2014

(Gerçek) kahramanlar kahraman olduklarını bilmezler! Nail V. belgeseli; şair, yazar, gazeteci, politikacı, düşünür ve mimar olan Nail Vahdeti Çakırhan'ın hayat görüşü, eserleri, ilişkileri, aydın ve mücadeleci kişiliğini merkezde alan bir porte çalışmasıdır.

 

Bir Varmış Bir Yokmuş (He Bû Tune Bû)

Yönetmen : Kazım Öz
Süre : 82'
Yapım Yılı : 2014

Kalabalık ve yoksul bir Kürt ailesi tarlalarda çalışmak üzere her yıl Batman'dan Ankara'ya göç eder. Herhangi bir sosyal güvenceleri olmaksızın ve çok düşük yevmiyelerle, aile, geçinebilmek için marul tarlalarında çalışır. Bu yıl, hikayeleri beklenmedik bir aşk hikayesiyle tamamen değişik bir yöne sapacaktır. Çocuklarının annesi tarafından tarlaların ortasındaki çadırda anlatılan hikaye gerçekleşiverir.


Kefenin Cebi

Yönetmen : Sevgi Çoban
Süre : 20'
Yapım Yılı : 2013

Türkiye'de ölümün sektörleşmesi ve ölüm ile para arasındaki ilişki.

 

Annemin Pusulası

Yönetmen : Hatice Kamer
Süre : 55'
Yapım Yılı : 2012

Emin politik nedenlerden dolayı Norveç'e iltica eden müzisyen bir Kürt gencidir ve Türkiye'ye gelmesi yasaktır. Bu yüzden annesi, onu görmek için Norveç'e gider. Kültürel ve coğrafik olarak Türkiye'den çok farklı olan bu ülke, birçok yönüyle anneye yabancıdır. Ama onu en fazla şaşırtan ve meşgul eden şey, kıblenin yönünü bir türlü tutturamayan pusulasıdır.


Bilgi için:

Hacettepe Üniversitesi
İletişim Fakültesi
Prodüksiyon Birimi

Sibel Tekin
Tel : (0312) 297 62 25 / 122
E-mail: stekin@hacettepe.edu.tr