Duyurular

Belgesel Günleri

25 Kasım 2019 (Pazartesi)
27 Kasım 2019 (Çarşamba)


HÜ İletişim Fakültesi Belgesel Günleri
Öğrenci Belgesel Filmleri Gösterimi

Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Prodüksiyon Atölyesi, 25 - 27 Kasım 2019 tarihleri arasında, Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Tuğrul İnal Salonu'nda belgesel film gösterimleri düzenleyecektir.

(Gösterimler ücretsizdir)


25 Kasım Pazartesi / 14:00

Mahlota
Yönetmen : Volkan Serdar
Süre : 20'
Yapım Yılı : 2018

Yolu Hasankeyf'e düşen gezgin Meryem, sular altında kalmak üzere olan tarihi kente bağlanır ve burada bir mağaraya yerleşerek kendi kişisel mücadelesini vermeye başlar.

Adam
Yönetmen : Emil Ali
Süre : 11'
Yapım Yılı : 2018

Kürdili Yarımadası, 1981 yılında Hazar Denizi'nin yükselmesi sonucu adaya dönüşür. Yarımadada bulunan iki köyde yaşayanlar zamanla adayı terk eder. Ancak Vitaly için ada son durağı olur. Babasını, annesini toprağa verdiği; çocukluğunun, gençliğinin geçtiği vatanını terk etmek istemez. 2014 yılında terk ediş bütün adayı kaplar. Artık geriye büyük bir toprak parçası ve 66 yıllık ömrünün neredeyse tamamını adada geçirmiş olan Vitaly kalır. ‘'Adam'' belgeseli Vitali Pronin'in gözünden Kürdili Yarımadası'nın terk ediliş öyküsüne odaklanırken, yalnız bir adamın anılarını canlandırıyor ve arzularını paylaşıyor.

Abla
Yönetmen : Kenan Diler
Süre : 17'
Yapım yılı : 2018

Hafriyat alanında Türkiye'de tek kadın şoför olan 20 yıllık tır şoförü Hatice Akgün'ün Karadeniz'den İstanbul'a uzanan yaşam mücadelesini anlatıyor.


26 Kasım Salı / 14:00

Memtevri
Yönetmen : Fatih Ertekin
Süre : 22'
Yapım yılı : 2019

Şavşat'ın İmerhev bölgesinde yaşayan Gürcülerin asırlardır sürdürdüğü yaylacılık kültürünü konu alan belgesel film, Cancir yaylasının kültürel yapısı ve estetik dokusunu arka planına alarak Cancir yaylasında 2 ay boyunca yaşayan yaylacı kadınların hayatlarını Heva'nın hikayesi üzerinden işliyor.

Uçan Adam
Yönetmen : Uğur Ersöz, Nusret Oğuzhan Yıldız
Süre : 19'
Yapım yılı : 2019

Kerim Dağcı 1960'li yıllarda İsviçre'ye çalışmak için gitmiş ve orada yaklaşık 30 yıl kalmıştır. Gençliğinden beri marjinal bir karakter olan Kerim Dağcı'nın 1971'de küçük kızı ve babası 1 hafta aralıkla vefat etmiştir. Bu olaylardan sonra köyüne 7 yıl boyunca hiç gitmeyen Kerim Dağcı bu süre zarfı içinde İsviçre'de iş arkadaşlarından gördüğü ‘'Uçuş'' sporuna başlamaya karar vermiştir.1992 yılında Erzurum'a ,köyüne temelli dönüş yaptığında da ‘'Uçuş'' sporuna devam eden Kerim Dağcı, gelir gelmez İspir'in Korga dağından uçuş yapmış ve o günden itibaren kendisine ‘'Uçan Adam'' denmeye başlanmıştır.

Kırmızı
Yönetmen : Abdurrahman Demir
Süre : 15'
Yapım yılı : 2017

Konya'da yaşayan Sultan Özcan'ın ilginç bir aşk hikayesi. Severek evlendiği öğretmeni Ramazan ile bir süre evli kaldıktan sonra çocukları olmadığı için ayrılırlar. Evli oldukları zamanlarda Ramazan Sultan'a kırmızıyı çok yakıştırır. Başka bir renk giymesini istemez. Ayrıldıktan sonra Sultan aşkını kırmızı renginde yaşamaya başlar. Kırmızı bir hayat yaşayan Sultan kendini kırmızıyla avutur.


27 Kasım Çarşamba / 14:00

Dönüş
Yönetmen : Yasin Erda, Cihangir Öztürk
Süre : 21'
Yapım yılı : 2018

İnsan, doğasına uygun olmayan bir yaşamı sürdürmek zorunda mıdır? Başarı ve statü odaklı bir hayattan vazgeçen insan nereye döner? Bu belgesel, bu soruları cevaplamış insanların yeni ve ekolojik hayatını gözlemliyor.

Pembe Kimlik
Yönetmen : Tolunay Tekmek
Süre : 18'
Yapım Yılı : 2019

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yer alan Çıkrık köyünde altmış yıldır devam eden, doğuştan cinsel gelişim bozukluğu olan kişilerin zorlu yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Bu hastalığa sahip erkekler cinsel organlarının içe kapalı olarak doğmasından dolayı nüfusa kız çocuğu olarak kaydedilir. Yıllar ilerledikçe vücut gelişiminde dolayı çocuklarının yüzlerinde sakal çıkması üzerine doktora başvuran aileler, durumun farkına varırlar. Nüfusa kadın olarak kaydedilen bu kişiler askerlik dahil, sağlık eğitim ve evlilik gibi birçok alanda sıkıntıyı beraberinde yaşamaktadır.

Toprağın Kadınları
Yönetmen : Melih Başal
Süre : 16'
Yapım Yılı : 2018

Bilecik'in Kurşunlu Köyü kadınları; Hak ve vicdanın var olduğu, insanca yaşayabilmenin mümkün olduğu, daha adil ve eşit bir dünya yaratma hayalleriyle yola çıkmıştır. Köylerini turizme başarılarını dünyaya açarak, isteyince başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığı mesajıyla belgeselin konusunu oluşturmuşlardır.


Bilgi için:

Hacettepe Üniversitesi
İletişim Fakültesi Prodüksiyon Atölyesi

Öğr. Gör. Sibel Tekin
Tel: (0312) 297 62 25 dhl. 122
E-mail : iletisimproduksiyonatolyesi@gmail.com

www.facebook.com/HUIletisimFakultesiBelgeselHaftasi